۰۲۱۲۲۴۰۶۵۶۱-۰۲۱۲۲۴۰۹۶۰۶ نوبت دهی از ساعت ۹ الی ۱۸

سوالات متداول

 • اگر قصد مصرف وعده غذایی در مهمانی داشتیم چه کنیم تا روند برنامه غذایی دچار اشکال نشود؟

برنامه غذایی شما به نحوی طراحی شده که این قابلیت را دارد وعده های همنام با یکدیگر جابجا شوند. به این ترتیب اگر در مهمانی بودید و  قرار بود در وعده شام کباب میل کنید ولی برنامه غذایی شما در وعده شام قورمه سبزی نوشته شده است با مراجعه به برنامه غذایی خودتان و اینکه در وعده شام چه شبی کباب نوشته شده است میتوانید آن وعده شام را با قورمه سبزی جابجا کنید. در مورد دیگر وعده ها و میان وعده ها هم این موضوع صادق است.

 • آیا فقط همان میوه هایی که در برنامه غذایی نوشته شده است را باید مصرف کرد یا امکان تعویض میوه وجود دارد؟

در برنامه غذایی وقتی یک واحد میوه برا شما گنجانده می شود یعنی میتوانید یک عدد میوه متوسط تازه( اگر میوه کوچک است نصف لیوان) یا نصف لیوان آب میوه و یا یک چهارم لیوان میوه خشک شده( توت خشک، انجیر خشک، کشمش و..) یا 3 عدد خرما استفاده نمایید.

 • اگر نتوانیم شیر مصرف کنیم با چه لبنیات دیگری می توانیم جایگزیم کنیم تا دچار کمبود کلسیم نشویم؟

 اگر به علت عدم تحمل لاکتوز قادر به استفاده از شیر نباشید میتواند از فرآورده های بدون لاکتوز موجود در بازار استفاده کنید یا به همان اندازه ماست را جایگزین کند یا دوبرابر مقدار شیر نوشته شده دوغ را جایگزین شیر کنید.

 • آیا در برنامه غذایی کاهش وزن میتوان شکلات کاکائویی ، ژله، کیک خامه ای و.. را مصرف کرد ولی یک وعده غذایی را حذف کرد؟

قطعا جواب این سوال خیر است. به علت اینکه برنامه غذایی شما  به نحوی طراحی میشود که در عین حالی که وزن کم میکنید تمام زیر مغذی ها و  درشت مغذی های مورد نیاز شما تامین شود. ولی وقتی یک وعده حذف می شود و مواد غذایی پر کالری جایگزین آن می شود فقط انرژی این مواد غذایی را دریافت کرده اید و نیاز های سلولی شما برطرف نمی شود و بدن با ایجاد حس گرسنگی شما را به ریزه خواری تشویق میکند و  ریزه خواری شما بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر وعده های غذایی شما به نحوی طراحی میشوند که تمام نیاز های شما را بر آورده سازند و بدون کمترین حس گرسنگی ، کاهش وزنی سالم را داشته باشید.

 • چه ورزش هایی هنگام کاهش وزن توصیه می شود و مدت زمان آن باید چگونه باشد؟

با توجه به اینکه بافت چربی برای مصرف شدن به اکسیژن زیادی نیاز دارد، ورزشهای هوازی از جمله پیاده وری تند ، دوچرخه سواری، دویدن آهسته، طناب زدن آرام، ورزشهای آبی می تواند هر روزبه مدت 30 دقیقه برای کاهش وزن مفید باشد.

 • آیا خواب نامنظم و دیر خوابیدن میتواند باعث چاقی و اضافه وزن شود؟

کم خوابی و دیر خوابیدن با اختلال در سطح هورون کورتیزول، تمایل افراد به مصرف غذاهای چرب و شیرین را زیاد میکند، ضمن اینکه سطح کورتیزول بالا باعث مقاوت به کاهش وزن خواهد شد.

 • مصرف آب کافی چه نقشی در روند کاهش وزن دارد؟

با توجه به اینکه بسیاری از واکنش های سلولی در محیط آبی اتفاق می افتند و اینکه آب عنصر حیاتی برای بدن است کم آبی بدن میتواند باعث اختلال در کاهش وزن شود. حتما توصیه می شود در روز 8 لیوان آب بنوشید.

 • ریزه خواری چگونه میتواند باعث افزایش وزن یا مقاومت در کاهش وزن شود؟

یک واحد میوه 60 کالری و یک واحد نان و غلات ( 5 قاشق برنج ) 80 کالری دارد . در برنامه غذایی شما تمام گروههای غذایی ( از جمله آجیل ها ، لبنیات، میوه هاو..) به تعداد مشخص گنجانده شده است. ریزه خواری در حد یک عدد خرمای بیشتر یا یک عدد بیسکوییت بیشتر یا یک واحد میوه بیشتر حتی با اینکه شاید به حساب نیایداما در طول مدت  رژیم میتواند کالری زیادی را به بدن شما برساند که مانع کاهش وزن شما شود.

 • تند غذای خوردن چگون باعث افزایش وزن می شود و راه حل آن چیست؟

وقتی اولین لقمه غذا از طریق دهان وارد بدن میشود 20 دقیقه زمان لازم است  حس سیری ایجاد شود. به علت فراوانی دسترسی به غذا های آماده و فست فود ها ی پر انرژی این روند به شدت می تواند باعث دریافت حجم بالایی از غذا و انرژی شود. اگر شما هم این مشکل را دارید این چند اقدام را انجام دهید. اول اینکه از قاشق مربا خوری یا چنگال به جای قاشق غذا خوری استفاده کنید تا از این طریق زمان غذا خوردن شما طولانی تر شود. دوم اینکه وقتی غذا را وارد دهان خود کردید قاشق را روی بشقاب بگذارید و روی جویدن غذا تمرکز کنید و  مجددا این کار را برای هر لقمه تکرار کنید. و مورد سوم اینکه حتما قبل از شروع غذا خوردن با سالاد ها و سبزی جات بخشی از حجم معده خود را پر کنید و هم زمانی که صرف سالاد خوردن کرده اید کمک میکند حس سیری زودتر القا شود. و روشی چهارم که بسیار اثر بخش هست اینکه از دست غیر تخصصی برای غذا خوردن استفاده کنید. یعنی اینکه اگر راست دست هستید با دست چپ غذا بخورید.

 • اگر در بعضی روزها تمایلی به خوردن وعده غذایی خاصی نداشتیم اجازه داریم آن وعده را حذف کنیم؟

با حذف وعده غذایی نه تنها کاهش وزن اتفاق نمی افتد بلکه بدن با افت متابولیسم سعی در جبران کاهش کالری دریافتی دارد که این باعث میشود در روزهایی که برنامه غذایی به درستی رعایت میشود هم به دلیل افت متابولیسم کاهش وزن اتفاق نیوفتد.

 • میزان کاهش وزن استانداردی که چربی بدن در سلامت کامل  کم شود در ماه چقدر است؟

فراموش نشود چاقی در بازه زمانی چند ساله در بدن شکل می گیرد. نمی توان توقع داشت یک ماهه تمام نواقص غذا خوردن چند ساله را جبران کرد. مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا همواره توصیه می کنند کاهش وزن بیشتر از 4-3 کیلو در ماه قطعا نمیتواند از بافت چربی باشد و فرد وقتی در ماه بیش از 4 کیلو کم میکند بخشی از بافت عضلانی و استخوانی خود را نیز از دست می دهند که مطلوب ما نیست.

 • آیا دم نوش ها ، آب کرفس، آب زرشک و.. میتواند باعث چربی سوزی شود؟

قطعا جواب این سوال خیر است. البته که این مواد غذایی سرشار از مواد مغذی با ارزش هستند اما نقش چربی سوزی ندارد. مثلا نمیتوان اثر غذایی چرب مثل کله پاچه را با اب زرشک از بین برد. اما به علت داشتن مواد مغذی خوب میتوانند در برنامه غذایی گنجانده شوند. ضمنا لاغری مختصری که با مصرف دم نوشها اتفاق می افتد به علت مصرف ابی است که با انها مصرف می شود که با اشغال معده و میتواند از اشتها بکاهد.

بستن منو